20 Kasım 2018

Zeynep Şener: İnternet Bağlantısı Olmadan MobilExpress ile Alışveriş Yapılabiliyor [Röportaj]

Mobil ExpressMobil ticaret trendlerinin hızla yükselişte olduğu 2012’de Amerika’daki online satışların %13’ünün mobil cihazlardan gerçekleşmiş olması şirketlerin mobil ticarete yöneldiğinin bir diğer göstergesi diyebiliriz. İşin mobil tarafı bu kadar hareketli olunca, ödeme sistemleri de mobil ticarete adapte olacak şekilde geliştiriliyor. Dünya genelinde hizmet veren mobil ödeme sistemlerinin yanında hatırlayacağınız gibi Türkiye’de de özellikle 2012’nin son dönemlerinde mobil ödeme sistemleri konusunda gelişme yaşanmıştı.

Mobil ödeme sistemleri konusunda öne çıkan şirketlerden biri de 2011 yılının son dönemlerinde kurulan MobilExpress. Hem online hem de mobil alışverişlere entegre edilmiş bir sistemi olan Mobil Express’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Zeynep Şener‘e mobil ödeme sistemlerini sorduk. Mobil ödeme sistemlerinin işleyişini, şirketin gelecek planlarını konuştuk.

Sinan: MobilExpress ne zaman kullanıma açıldı?

Zeynep: 23 Kasım 2011’de MobilExpress’in lansmanını yaptık; ama bu sistemi herkesin kullanımına açmamız 1 Ocak 2012‘yi buldu. Şu anda iki alanda hizmet vermekteyiz. Bunlardan bir tanesi mobil ticarete yönelik olarak geliştirdiğimiz SMS ile alışveriş yapma uygulaması. Bu sistemin herkes tarafından kullanılabilmesi için SMS’e yönelik olacak şekilde de bu sistemi oluşturduk. Yani bu sistemle tüketicilerin akıllı telefon sahibi olmasına gerek kalmıyor. Telefonlarından gönderdikleri SMS ile mobil alışveriş yapabiliyorlar.

MobilExpress’in en öne çıkan özelliği de aslında bu. Hangi operatörün kullanıcısı olduğunuzun, Master Card ve Visa olduktan sonra hangi bankanın kartını kullandığınızın, telefonunuzun markasının bir önemi yok. Sistemimize ücretsiz olarak kaydolarak, mobil ticaretten faydalanabiliyorsunuz. Aynı zamanda kredi kartınızı bu sisteme kaydettikten sonra, mobil alışveriş yapmak için internet bağlantınızın olmasına da gerek kalmıyor.

Akıllı telefon kullanıcılarımız içinse şu an iPhone uygulamamız bulunmakta. Yakın bir zaman içinde de Android uygulamamızla da hizmet vermeye hazırlanmaktayız. Yakın zaman içinde yeni bir güncellememiz olacak ve akıllı telefonlar üzerinden QR kod ile alışveriş yapılabilecek.

2012’nin sonunda bir diğer hizmet kolu olarak yayınladığımız “güvenli online mobil ödeme” sistemimiz de sunduğumuz ikinci uygulamayı oluşturuyor. Bu sistemin de çıkış noktası “cep telefonumla bütün ihtiyaçlarımı karşılayabilmeliyim” düşüncesi oldu. Mobil üzerinden alışveriş yapanların için zaten bir uygulamamız mevcuttu ve biz de online alışveriş yapanları bu sisteme nasıl dahil ederiz diye de düşünerek “MobilExpress ile Ödeme” adında yeni bir ödeme sistemini çıkarttık. İşleyiş olarak PayPal, Turkcell Cüzdan, BKM Express’e rakip olan bir uygulama diyebiliriz.

S: MobilExpress’in online ödeme sistemi nasıl çalışıyor?

Z: İnternet sitesinden siz alışverişinizi tamamlarken ödeme seçenekleri arasında kredi kartı, havale ya da MobilExpress ile Ödeme seçeneği karşınıza çıktığında, MobilExpress’i seçerek bu sistemi kullanabiliyorsunuz. Bu sistemle beraber internet sitesine telefon numaranızı girmeniz yeterli oluyor. Hiçbir kredi kartı bilginizi internet üzerinde paylaşmıyorsunuz.

Bunun dışında eğer telefon numaranızı da paylaşmak istemiyorsanız, MobilExpress’i seçtiğinizde ekranda bir QR kod çıkıyor ve eğer siz internet sitesine hiçbir bilginizi girmek istemiyorsanız, ekrandaki QR kodu okutarak alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu kodu okuttuktan sonra telefonunuza aynı 3D Güvenlik‘te olduğu gibi tek kullanımlık bir şifre geliyor ve o şifreyi internet adresine girdiğinizde online alışverişiniz tamamlanmış oluyor. Böylelikle internet üzerinde hiçbir bilgi paylaşmamış oluyorsunuz.

MobilExpress üzerinden alışveriş yaptığınızda telefon faturanıza yansımıyor. Sistemin arka tarafında tamamen kredi kartı bazlı bir yapımız var. Bizi diğer sistemlerden farklılaştıran unsur da bu. Bunun yanı sıra çalıştığımız şirketler kredi kartlarının sağladığı avantajların (bonus, puan vb.) kullanımına izin verdikleri takdirde kullanıcılar kredi kartlarının avantajlarından faydalanabiliyor.

“Ocak ayı içinde bir melek yatırımcıdan yatırım aldık.”

mobil express zeynep şener
Mobil Express Genel Müdürü Zeynep Şener

S: Kullanıcılar MobilExpress’e nasıl üye olabiliyorlar?

Z: Üye olmak için aslında 5 farklı kanalımız bulunuyor. Bunlardan biri MobilExpress.com.tr adresinden üye olabiliyorsunuz. İkinci olarak iPhone uygulamamız üzerinden kayıt olabiliyorsunuz. Dilediğiniz kartları ekleyip çıkartıp hesabınızı yönetebilirsiniz. Bunun dışında çağrı merkezimiz bulunmakta, burayı arayarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Bu yöntemde sesli yanıtlama sistemiyle üyelik alınıyor ve kredi kartı bilginizi buradan paylaşmıyorsunuz.

Dördüncü yöntemde anlaşmalı olduğumuz bir internet sitesine girdiğinizde MobilExpress’e tıkladığınız zaman eğer hesabınız yoksa orada bir üyelik formu karşınıza çıkıyor. Beşinci kanalımız ise biraz daha farklı. Sokakta bir bilboard üzerinde konseri ilanını gördünüz ve orada yazan “… yaz 3570’e gönder” ifadesi dikkatinizi çekti ve bu numaraya mesaj attınız. MobilExpress’e üyeliğiniz yoksa çağrı merkezimiz sizi geri arıyor ve kullanıcıya bu ürünün MobilExpress ile satıldığını anlatarak kullanıcı isterse, ona bir üyelik oluşturabiliyor.

S: Toplamda kaç firma ile anlaşmanız var?

Z: Mobil alışveriş tarafında 30‘a yakın üye işyerimiz var. MobilExpress ile Ödeme seçeneğimiz de şu an için 15‘e yakın e-ticaret firmasında aktif olarak çalışıyor.

S: Aylık ortalama ne kadar satış yapılıyor?

Z: Ayda ortalama 200-300 işlem oluyor. Bunlar çok büyük rakamlar değil şu an için; ama bir ilan verdiğimizde Altın Kitapların, Buz Devri adlı kitabını D&R’dan daha fazla satabiliyoruz. Bunun dışında geçtiğimiz gün Rihanna konserinin biletleri satışa çıktığı anda 89 tane SMS aldık. Bunların içinden kredi kartının limiti yetmeyip satışa dönmeyenler de var.

Trabzonspor dergisi aboneliği satmaya başladık, Trabzonspor bununla ilgili bir tweet attı ve 67 SMS geldi. Mesele 2012 yılında Sevgililer Günü’nde 1300 TL’lik pırlanta alanlar oldu SMS ile. Bunlar gibi birçok enteresan rakam var. MobilExpress ile ilgili herhangi bir pazarlama çalışmamız olmadığı için şu an rakamlar biraz düşük, kullanıcılar henüz MobilExpress’i tanımıyor.

S: MobilExpress’in ekibinden biraz bahsedebilir misiniz?

Z: Toplamda 4 ortağız aslında. Kurucu Ortak Tunç Berkman’la beraber günlük yapılan işler, şirketlerle yapılan anlaşmalar ve diğer tüm işlerle ikimiz ilgilenmekteyiz. Diğer iki ortağımız biraz daha işin arka tarafındalar. Tecrübeleri ve deneyimleriyle bize daha çok network, yatırım gibi konularda destek oluyorlar.

Şu an 7 kişilik bir ekibimiz var. Yatırımla beraber ekibi de büyütme düşüncemiz var. Tabii ki bu büyümeden kastımız 100-150 kişilik bir ekip değil, sonuçta bir platform sağlayıcısıyız. 2013 sonunda ekibimizin 10-15 kişiye ulaşacağını düşünüyorum.

S: Simile Ventures ile bir yatırım görüşmeniz olmuştu sanırım. Şu an için ufukta bir yatırım görünüyor mu?

Z: 2012’nin ortalarından bize olan ilginin artmasından sonra yatırımcılar ve fonlarla görüşmeye başladık. Pioneer Festival‘in Türkiye ayağı olarak Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Bootcamp Ventures etkinliğine seçilen 10 girişimden biri olduk. Orada birçok yatırımcı vardı ve bir kısmı da bizim daha önce görüştüklerimizdi. Simile Ventures ile de orada da görüştük; ama bir sonuç olmadı.

Ancak geçtiğimiz Ocak ayı içinde bir melek yatırımcıdan yatırım aldık. Şu an yasal işlemler devam ettiği için henüz bunun lansmanını yapmıyoruz. Bu sebeple çok fazla detay veremiyorum; ama çok bilinen yabancı bir melek yatırımcı olduğunu söyleyebilirim. Sadece parasal anlamda bir ortaklık olmayacak bu anlaşma, stratejik bir yönü de bulunuyor, aynı zamanda telekomünikasyon alanında da çok ilgili bir kişi kendisi. İlk yatırım sürecini bu şekilde gerçekleştirdik. 2013’ün sonunda ya da 2014’ün başında da 2. tur yatırımı düşünüyoruz.

“Telekomünikasyon alanındaki iki büyük firmayla görüşmelerimiz devam ediyor.”

Mobil Express

S: Kısa ve orta vadeli planlarınız nelerdir?

Z: Şu an için 5000 civarında kayıtlı kullanıcımız var. Telekomünikasyon alanındaki iki büyük firmayla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu anlaşmalar gerçekleştiği takdirde onların yeni nesil mobil ödeme sistemi olacağız. Bu ortaklıkla beraber 15 milyona yakın kullanıcısı olan bir sisteme dahil olacağız. Bu projenin 2013 sonu hedefi 500.000 ile 750.000 arasında kayıtlı MobilExpress müşterisi yaratmak.

Bunun yanında 2013 yılının sonunda online tarafta e-ticaret hacminin %80’ini oluşturan 40-50 kadar e-ticaret firmasıyla anlaşarak MobilExpressi konumlandırmayı hedefliyoruz.

S: İnternet sitenizde, ürünleri MobilExpress gönderiyor şeklinde bir ifade var. Ürünlerin tedariğini siz mi yapıyorsunuz?

Z: Orada esnek bir yapımız var aslında. Çalışmakta olduğumuz firmaların taleplerine göre değişiklik gösterebiliyor. Firmanın eğer perakende bir gönderim yapısı yoksa, onların belirli bir miktar ürününü alıyoruz ve o ürün satın alındığında müşterilere gönderiyoruz. Fakat bu uzun vadede çok da tercih ettiğimiz bir yöntem değil. E-ticaret sitesi mantığında bir teslimat ağı kurmayı düşünmüyoruz. Biz daha çok bu platform için bir ödeme sistemi olmak için çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz. Bu gibi istisnaların dışında biz sadece ödeme konusunda aracılık yapan bir firmayız. Zaten çalışmakta oldumuz firmaların birçoğu kendi faturalarını kesip, ürünleri kullanıcıya kendileri kargoluyorlar.

S: Beraber çalıştığınız firmaların büyük ya da küçük ölçekli olmasının sizin için önemi var mı? Ya da sektör farkediyor mu?

Z: Özellikle mobil ticarette hiç öyle bir ayrımımız yok. Ancak mutlaka bir sözleşme imzalıyoruz, anlaşacağımız şirketin geçmişini inceliyoruz. Şu ana kadar online tarafta hiç anlaşma yapmadığımız oyun işi gibi sanal iş yapan şirketler bulunmakta. İşin o kısmı kredi kartı devreye girince biraz sıkıntılı olabiliyor. O yüzden bu alana hiç girmedik. Mümkün olduğunca güvenli bir alt yapı kurarak ilerlemeye çalışıyoruz.

S: Şirketlerden alınan komisyon oranları ne kadar?

Z: Mobil ticaret tarafında şirketlere ve satın alınan ürünlere göre bu oran değişiklik gösterebiliyor. Kitap satışında %40 gibi bir oran varken, elektronik eşyalarda bu oran %10 olabiliyor. Online ödeme tarafında ise çok daha farklı bir dinamik ve rekabet olduğu olduğu için oranlar daha düşük oluyor.

S: MobilExpress’in güvenli olduğunu kullanıcılara nasıl anlatıyorsunuz?

Z: Kullanıcılar neden bu sisteme güvenip bilgilerimi paylaşmalıyım ki diye düşünebiliyorlar; ama güvenlik konusunda bizim aslında yaratmak istediğimiz algı, kredi kartı ve diğer bilgilerinizi sadece bizimle paylaşın ve sonrasında da başka kimseyle paylaşmak zorunda kalmayın şeklinde. Böylelikle internetten alışveriş yaparken sadece telefon numaranızı girerek ya da QR kodu okuttuğunuz takdir de telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifre ile online ve mobil alışveriş yapabileceksiniz ve bunu yapmak için internete bile ihtiyacınız olmayacak.

Bu sistemi kurarken küresel boyuttaki sistemleri ve güvenlik kurallarını uyguladık ve çeşitli fraud algoritmaları, SSL ve bunlar gibi birçok güvenlik sistemiyle beraber yüksek seviyede bir koruma da mevcut. Bu yüzden kullanıcılar rahatlıkla MobileExpress’i kullanabilirler.

S: Sektöre girmek isteyen girişimcilerin hangi alana yönelmeleri gerektiğini düşünüyorsunuz? Sektörde boş olduğunu düşündüğünüz alan hangisi?

Z: IT rolü çok kritik; çünkü bu sistem IT işinin özü olabilecek bir yapı. Dolayısıyla IT tarafında, teknik entegrasyonlar tarafında önemli açık bulunduğunu düşünüyorum. Start up iş mantığında çalışmaya hevesli ve aynı zamanda sadece developer ve sistemci olmayan, iş mantığını da kavramış, insan ilişkilerinde bulunabilecek IT uzmanlarının çok önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Özgür der ki:

    Sistem güzel, hedefleriniz çok büyük. Başarılar.

  2. mehmet der ki:

    çok güzel bir proje umarım çok iyi yerlere gelir yalnız ‘Mobil alışveriş tarafında 30‘a yakın üye işyerimiz var. MobilExpress ile Ödeme seçeneğimiz de şu an için 15‘e yakın e-ticaret firmasında aktif olarak çalışıyor’ cevabından sonra okuma şevkim kırıldı.Henüz yeni sayılacak bir sistem olduğu için çok fazla üye sayınız olmaya bilir.14 taneyse 14,3 tane ise 3 deseydiniz keşe 15’e yakın 30’a yakın hiç olmamış

Fikrini söyle

*