20 Kasım 2018

Zomato Urbanspoon’u Kapattı, Birleşme Tamamlandı

Urbanspoon’u bu yılın başlarında 60 milyon dolara satın alan Zomato, Facebook sayfasında aşağıdaki görselle birlikte Urbanspoon’un artık tamamen kapatıldığını duyurdu.

urbanspoon-zomato2-620x862

9 yıl önce kurulan ve restoran yorumları konusunda trend belirleyici bir popülerliğe erişen Urbanspoon için bu biraz ani ve garip bir son oldu.

Zomato’nun satın almasından sonra Urbanspoon’da bir çok değişiklik yapılmıştı ama bunların arasında en önemlisi, kullanıcılar arasında da çok beğenilen ikonik “sallayıp güncelle” özelliğiydi. Telefonunu sallayan kullanıcılar, otomatik olarak civardaki restoranların bilgilerine ulaşabiliyorlardı. iPhone’lar için geliştirilen bu inovatif özellik Zomato’nun uygulamasına taşınmadı.

Urbanspoon’un özelliklerini kendine katmak yerine, kendi özelliklerini Urbanspoon’a yedirmeye çalışan Zomato’nun hamlelerini gördükten sonra, Urbanspoon’un günün birinde kapatılacağı zaten tahmin ediliyordu.

Hindistan menşeli Zomato, Urbanspoon’u satın alma sebebi olarak 31 milyon uygulama indirme sayısını ve dev boyutlardaki restoran veri tabanını göstermişti. Kullanıcı tabanı ve restoran veri tabanı için bu satın almayı yapan Zomato böylece Yelp gibi endüstriyi domine etmiş oyuncular karşısında durabileceğini düşünüyor. Daha satın almanın erken günlerinde Zomato, yavaş yavaş Urbanspoon markasından vazgeçeceklerini de zaten açıklamıştı.

Urbanspoon özellikle ABD, Kanada ve Avustralya’da etkin olarak kullanılan bir platform olduğu ve buradaki kullanıcıların çok daha aktif olması sebebi ile Zomato, toplam trafiklerinin üçte ikisinin yalnızca bu üç ülkeden geleceğini tahmin ediyor.

Bu geçişi kullanıcılar açısından biraz rahatlatmak için Zomato logosunu değiştirip, Urbanspoon’unkine benzer bir kaşık yapmıştı. Bu şık jest ile birlikte dönüşümün kullanıcılar açısından biraz daha az “acılı” olacağını öngörülüyordu. Çünkü Zomato’nun esas peşinde olduğu şey, kullanıcı tabanı ve bu tabanın oluşturduğu interaktif platform. Eğer kullanıcıları kaybederse, Urbanspoon’u almasının hiç bir anlamı kalmamış olacak. Sonuçta, restoran yorumlarını, puanlamalarını ve fotoğraflamalarını yapanlar da kullanıcılar.

Urbanspoon ise yine Yelp gibi endüstrinin büyük oyuncuları ile başa çıkabilmesinin tek yolunun hatırı sayılır büyüklükte bir mali yatırım olduğunu öngördüğü için, en akıllıca yolun şirketi satmakta olduğuna kanaat getirmişlerdi. Bu satın almaya talip olan diğer şirketler ise The Food Network, Groupon ve bizzat Yelp oldu.

Dün itibariyle Urbanspoon.com adresine giren kullanıcılar otomatik olarak Zomato.com adresine yönlendiriliyorlar. Urbanspoon’un uygulaması çalışmaya devam ediyor ancak sayfanın başındaki bir uyarı ile kullanıcılar içerik ve kullanıcı hesaplarının Zomato veri tabanı ile birleştirildiğine dair bilgilendiriliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*