14 Kasım 2018

Zomato ve Mekanist İçerikleri Birleşti

Popüler restoran arama ve keşif platformu Zomato’nun, Türkiye’nin popüler restoran keşif platformu Mekanist’i satın aldığını geçtiğimiz aylarda duyurmuştuk. Zomato, Mekanist satın alımıyla beraber Türkiye’nin 13 farklı şehrinde dışarıda yeme-içme mekanı arayanlara daha yoğun içerik sunacak. Bu gelişmeyle beraber Zomato, İstanbul ve Ankara’da listelediği 25,000 restoranla birlikte Türkiye çapında 40,000’in üzerinde restoranın ayrıntılı bilgisini sunacak.

22 ülkede 1 milyondan fazla restoranın ayrıntılı bilgisini sunan küresel online ve mobil restoran arama ve keşif servisi Zomato, 29 Ocak 2015’te açıklanmayan bir miktar karşılığı gerçekleştirilen Mekanist satın alım işlemi sonrasındaki entegre Zomato platformunu 13 şehirde  kullanıma sunuyor. Türkiye’deki kullanıcılar, bu yumuşak geçiş ile birlikte artık Zomato ve Mekanist’in biraraya getirilmiş içeriğine zomato.com/tr üzerinden ulaşabilecek. Ayrıca Zomato’nun iOS, Android ve Windows Phone üzerinden ulaşılan ücretsiz mobil uygulamasından ekstra özellikleri ile bu zengin içeriğin keyfini sürebilecekler. Zomato kullanıcıları, websitesi ve mobil uygulamayı Türkçe ve İngilizce dillerinde kullanabiliyor.

Kurucu ortakların yorumları

Deepinder Goyal, Zomato kurucu ortağı ve CEO’su: “Daha önceki ürün geçişlerimizde uyguladığımız kusursuz bütünleşme modeli bizim için iyi yürütüldü. Mekanist satın alımı sayesinde,  kullanıcı sayımızın artması, coğrafi kapsamımızın genişlemesi ve  işletmelerin de elbirliği ve çabası sayesinde kendimize misyon olarak belirlediğimiz ‘kötü yemek deneyimine son’hedefimize büyük bir süratle ulaşabileceğimizden eminiz. Bu bizi İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye’deki birçok diğer şehirde en çok başvurulan restoran keşif rehberi yapıyor.”

Ali Servet Eyüboğlu, Ülke Müdürü, Zomato Türkiye: “Birlikteliğimizden çok memnunuz, Zomato ve Mekanist şu anda Türkiye’deki en büyük restoran bilgisi kaynağı niteliğini taşıyor. Biraraya gelen Zomato ve Mekanist ekiplerinin, pazar hakkındaki yerel bilgi birikimi ve Zomato’nun masaya koyduğu etkileyici teknoloji ile beraber restoran sektörüne muazzam bir değer ekliyor, aynı zamanda kullanıcılara kapsamlı bir restoran keşif platformu sağlıyoruz. Entegrasyonun pürüzsüz şekilde gerçekleşmesinden çok mutluyuz; kullanıcılarımız ve aynı zamanda işletme sahipleri için de çok büyük bir kazanç oldu.”

Zomato’nun gelecek planları

Zomato önümüzdeki iki sene içerisinde Türkiye’deki ekip ve iş hacmi büyümesi için 15 milyon Amerikan Doları yatırmayı planlıyor. Zomato websitesi ve mobil uygulamada İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 13 şehirde kullanıcılarına sunduğu 40.000’in üzerinde restoranın menü, koordinat, kullanıcı yorumu ve puanı, profesyonel yemek ve ambiyans fotoğraflarının bir araya toplandığı detaylı bilgiye ulaşma imkanı Zomato’yu vazgeçilmez kılıyor.

Zomato, Mekanist ve satın alım

  • Zomato geçtiğimiz yedi ay içerisindeki yedinci satın alımını 29 Ocak 2015’te açıklanmayan tutar ile Türkiye’nin önde gelen restoran arama ve yorum servisi Mekanist’i ile gerçekleştirdi.

  • Zomato çatısı altında birleştirilmiş olan ürün, iki ay gibi bir sürede kullanıcıların ve işletme sahiplerinin kullanımına girdi.

  • Zomato artık, Türkiye’de 13 şehirdeki 40.000’in üzerinde restoranın ayrıntılı bilgisini kapsıyor.

  • İstanbul’da bulunan 25.000’in üzerinde restoran bilgisi, İstanbul’u restoran sayısı anlamında Zomato’daki en büyük şehir konumuna taşıdı.

  • Zomato’nun yerel merkezi olan İstanbul’da 35 kişilik ekibi bulunuyor. Gelecek aylarda ise bu rakamın üç katına çıkması planlanıyor.

Zomato, küreselde yedi ay içerisinde yedi şirket alımı gerçekleştirdi. Yeni Zelanda çıkışlı restoran arama servisi MenuMania Temmuz 2014’te Zomato’nun bir parçası oldu. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin en popüler restoran rehberleri Obedovat.sk ve Lunchtime.cz Ağustos 2014’te Zomato’ya katıldı. Eylül 2014’te Polonya’da Gastronauci’den hemen sonra Zomato İtalya’nın önde gelen restoran arama servisi Cibando’yu da Aralık 2014’te satın aldı. Zomato Ocak 2014’te, şimdiye kadar Hindistan merkezli bir start up tarafından yapılan en büyük Amerika çıkışlı internet şirketi satın alımı olan Urbanspoon satın alımını gerçekleştirdi. Bu sayede Zomato,Kuzey Amerika ve Avustralya pazarlarına da girişiyle dikkat çekti ve dünya üzerindeki milyonlarca daha iyi bir yemek yiyecek yer keşfetmek isteyen kişinin ilk tercihi olma pozisyonunu da sağlamlaştırdı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*