19 Kasım 2018

ABDli Zumiez Avrupalı Blue Tomato’yu $76 Milyona Satın Aldı

ABDli firmaların Avrupa e-ticaret sektörü açılımları hız kesmeden devam ediyor.

ABD’de hizmet veren spor giyim ve eşyaları online satış sitesi Zumiez, Avusturya merkezli kayak ve sörf eşyaları satan Blue Tomato‘yu satın aldı.

Yaklaşık 76 milyon dolara tamamlandığı belirtilen satın alım ile Zumiez, Blue Tomato’nun hizmet verdiği 14 Avrupa ülkesine açılımını gerçekleştirmiş olacak.

Gelecek 3 sene içerisinde belli koşulların sağlanması şartı ile firmaya ek 28 milyon dolar daha ödeyeceğini belirten Zumiez, Blue Tomato’ya ödemeyi nakit ve hisse senedi olarak yapacağını açıkladı.

30 Nisanda sona ermiş olan 2012 mali yılını 37 milyon dolar net satış ile tammalayan Blue Tomato, 14 ülkeye hizmet veren e-ticaret siteleri haricinde 5 offline mağaza ile hizmet sunmakta. Satışlarının %75’ini onlineın oluşturduğu belirtilen firmanın yönetim takımının Zumiez ile çalışmaya devam edeceklerini belirtildi.

Zumiez ise 2012 mali yılını 37 milyon dolarlık net kar ile kapattı. Firmanın ABD genelinde 434, Kanada’da ise 10 offline mağazası bulunuyor. Zumiez CEO’su Rick Brooks, Avrupa spor eşyaları pazarının genişliğine dikkat çekerken, Blue Tomato’nun satın alımının Avrupa’ya açılabilmek adına oldukça yararlı bir adım olacağına inandıklarını paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*